لطفا حتما این ویدئو را ببینید

توضیح همه اتفاقات جشنواره هنر ایران از فراخوان تا اختتامیه پاریس

شرایط شرکت در جشنواره هنر ایران

 • برای ثبت نام در سایت بهتر است از کامپیوتر / نوت بوک به جای موبایل و تبلت استفاده کنید.
 • شرکت در جشنواره هنر ایران برای تمامی هنرمندن نقاش، تصویر ساز و گرافیست ایرانی فارق از سبک و موضوع، آزاد است.
 • اندازه آثار: عرض و طول کل اثر از یک طرف، نباید از یک متر تجاوز کند و همین طور نباید کوچک تر از سی سانتیمتر باشد، این محدودیت به دلیل مشکلات پستی و نمایشی ایجاد شده است. برای مثال اثری با ابعاد 100 سانت در 130 سانت قابل قبول و اثری با ابعاد 110 سانت در 110 سانت غیرقابل قبول است، چرا که در مورد دوم، ابعاد اثر از هر دو طرف بیش از 100 سانتی متر است، اما در مورد اول یک طرف کمتر از 100 سانت و طرف دیگر که لوله می شود 130 سانتی متر است.
 • هزینه های چاپ، قاب و ارسال آثار بر عهده هنرمند است. زمان بندی و هزینه ارسال اثر به گالری چه به صورت پستی و چه به صورت ارسال با آژانس و پیک، باید مورد توجه قرار گیرند.
 • آثار میان رشته ای: منظور از دو رشته نقاشی، کلیه سبک‌ها و میان رشته‌های این دو حوزه اعم از دیجتال و غیر دیجیتال است. در مورد آثار بین رشته‌ای مانند نقاشی خط، تا زمانی که عنصر نقاشی زیر پوشش خط نرفته و کار به عنوان یک اثر خوشنویسی صرف به شمار نرود، در حوزه نقاشی داوری می‌شود.
 • آثاری مانند خوشنویسی صرف، مجسمه، آثاری که بر روی مدیوم هایی خاص مانند استیل، آینه، شیشه، دستبافی و امثال آنها کار شده اند، در این جشنواره به دلیل محدودیت های پستی به خارج از کشور قابل پذیرش نیستند.
 • فروش آثار: اگر در هر یک از گالری های تهران یا پاریس، خریداری برای اثر یافت شود قیمت توافقی بین هنرمند و  کارشناسان گالری خواهد بود.
 • کپی رایت: اصالت تصاویر آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره بر عهده هنرمند بوده و چنان‌چه خلاف آن اثبات شود، هنرمند مورد نظر از ادامه شرکت در کلیه دوره‌های جشنواره هنر ایران محروم خواهد شد. همین طور اگر این اصالت پس از انتخاب به عنوان برگزیده مورد سوال قرار گیرد مانند رویداد های مهم بزرگ دنیا که مدال ورزشکار پس از اثبات دوپینگ پس گرفته خواهد شد، همه اعتبارات از هنرمند مذکور سلب میگردد.
 • عدم داوری: اگر فرایند ثبت نام و تصاویر ارسالی همخوان با شرایط فراخوان نباشد، امکان شرکت در داوری وجود نخواد داشت.
 • ثبت نام: ثبت نام توسط فرم جشنواره با حروف فارسی برای بخش هایی مانند نام، نام خانوادگی و توضیح اثر انجام شود. استفاده از حروف انگلیسی ممکن است اما پیشنهاد نمی شود.
 • بارگذاری تصاویر: برای عضویت در اکسپو مطابق قوانین بین المللی اکسپو های جهان مبلغی به عنوان ورود در نظر گرفته می شود که اکسپوی جشنواره هنر ایران هم ورودی 70 هزار تومان برای سه اثر دارد. به یاد داشته باشید که همه اکسپوهای جهان به دلایلی مبلغ ورودی دریافت میکنند و ما نیز برای رعایت استاندارد های جهانی مستلزم رعایت این موارد هستیم. هم‌چنین با توجه به امکان وجود اختلال در سامانه آنلاین در روزهای پایانی فراخوان، زودتر برای این امور اقدام نمایید. هزینه ثبت نام موجب جدی گرفته شدن رویداد برای شرکت کنندگان خواهد شد پس حتما بهترین آثار خود را گلچین و ارسال نمایید.
 • ارسال آثار برای دبیرخانه: توجه داشته باشید پس از انتخاب به عنوان برگزیده ، اثر نقاشی حتما باید بر روی کانواس با کیفیت، قابل قبول از نظر استاندارد های اروپا پرینت شده و در زمان معین – حداقل و حداکثر 10 روز – در اختیار جشنواره جهت نمایش در گالری ها قرار گیرد. شرایط برای برگزیدگان کاملا توضیح داده خواهد شد.
 • تصمیم در مورد صدور و یا عدم صدور ویزای هنرمند به سفارت کشور مقصد مربوط می شود و جشنواره در این مورد تصمیم گیرنده و دخیل نیست.

داوران

آن‌چه که جشنواره هنر ایران را از دیگر جشنواره‌های مشابه متمایز می‌کند، نوع و نگاه خاص داوری در آن است. در اولین دوره جشنواره هنر ایران داوری در دو سطح مردمی و هیات داوران انجام می‌شود. در داوری مردمی که به طور هم‌زمان با بارگذاری آثار صورت می‌گیرد، هر فرد می‌تواند به هر اثر یک رای اختصاص دهد. وبسایت هوشمند جشنواره از ثبت رای افراد تکراری برای یک اثر جلوگیری خواهد کرد و در پایان با شمارش خودکار تعداد رای هر اثر، فرد برگزیده مردمی را معرفی می‌کند.

پنل هیات داوران در جشنواره هنر ایران متشکل از مدیران گالری های مطرح می‌باشد که با توجه به تجریبات خود در زمینه ارزش هنری، نوآوری و اقتصاد هنر به گزینش آثار می‎پردازند.

داوران این رویداد نگارخانه هایی هستند که اعلام آمادگی برای فعالیت با هنرمندان جوان کشور کرده اند:

 • گالری سیحون
 • گالری علیها
 • گالری بیست و شش
 • گالری ایده پارسی
 • گالری هپتا
 • زیرزمین دستان
 • مجموعه لاجوردی
 • گالری سونیا مونتی – فرانسه
 • گالری کانوله – اتریش

تقویم جشنواره هنر ایران

 • آغاز ثبت نام و دریافت تصویر آثار: 10 آذر تا 10 دی
 • داوری هئیت داوران: 11 تا 20 دیماه
 • روز اختتامیه و اهدای تندیس: هفته آخر دیماه
 • ارسال آثار منتخب برای نمایش: 1 تا 4 بهمن
 • نمایش آثار نقاشی در گالری علیها: 5 تا 11 بهمن
 • ارسال آثار به گالری خارجی: 25 تا 30 بهمن
 • نمایش آثار برگزیده در گالری خارجی: 10 تا 17 اسفند

جشنواره هنر ایران

جشنواره هنر ایران رویدادی تخصصی در زمینه هنرهای تجسمی بوده و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. این جشنواره به عنوان محل مناسبی برای یافتن نخبگان هنری و معرفی پتانسیل های فرهنگی هنری کشور عمل کرده و برگزیدگان آن به جوامع هنری داخل و خارج ایران معرفی می‌شوند.

همیشه رسم بر این بوده است که داوران از بین پیشکسوتان هنر و استادان مختلف انتخاب شوند اما واقعیت این است که انتخاب داوران از میان گالری داران برجسته کشور یا برگزار کنندگان رویداد های هنری، موقعیت بهتری را برای هنرمندان به همراه خواهد داشت، چه بسا در دوره قبل بسیاری از هنرمندان تازه کار و بی نشان برای اولین بار بعد از اختتامیه این رویداد در موزه هنرهای معاصر تهران فرصت دیده شدن در گروه های فعال هنری و مجموعه داران را پیدا کردند و این اولین هدف جشنواره هنر ایران است. همین طور دیده شدن آثار توسط بیش از دویست هزار نفر رای دهنده نشان خوبی بود از روند صحیح انتخاب مردمی و جذب علاقه و نفوذپذیری این رویداد در دل جامعه ای که حتی اگر هیچگاه آثار هنری را دنبال نمی کردند برای انتخاب و رای دادن به فرد مورد نظر خود با آثار هنرهای تجسمی نسل امروز آشنا شدند.

روند برگزاری

هنرمندان آثاری را در زمینه های نقاشی، عکاسی و آثار ایجاد شده با روش های دیجیتال به صورت آنلاین برای وب سایت جشنواره ارسال می کنند، برای ارسال آثار زمانی در حدود یک ماه در نظر گرفته شده است، سپس این آثار توسط مردم داوری می شوند و با توجه به تعداد رای های هر اثر نفرات برگزیده مردمی انتخاب می شوند، سپس سایت بر روی هنرمندان جهت ارسال آثار بسته خواهد شد و تیم های داوری به صورت مستقل از پنل های خود آثار برگزیده را انتخاب می کنند، آثاری که بالاترین امتیاز را از مجموع امتیاز های داده شده توسط داوران کسب کنند، به عنوان برگزیدگان داوری معرفی خواهند شد.

اختلافات و حل آنها

در صورت وجود هرگونه اختلاف در مورد انطباق با شرایط فراخوان، پرداخت هزینه ثبت نام و یا موارد مرتبط با عکس ها (مانند دریافت، پذیرش، انطباق، نتایج کسب شده در داوری و جایزه)، تصمیم برگزارکننده و داوران در مورد پذیرفتن یا رد کردن عکس ها، تصمیم نهایی است. هرگونه تخلف و نقض شرایط فراخوان حتی اگر ناشی از عدم درک صحیح فراخوان نیز باشد، می تواند به مراجع رسمی مختلف گزارش شود و نیز می تواند منجر به حذف عکس های متخلف از این جشنواره و سایر جشنواره ها شود. تصمیم گیری در مورد موارد پیش بینی نشده به عهده برگزارکننده است. شرکت در جشنواره به منزله پذیرش شرایط حشنواره است.


عدم انطباق با قوانین

اگر برگزار کننده تشخصی دهد اثری مطابق قوانین و شرایط فراخوان جشنواره یا قوانین شرعی و عرفی ج.ا.ایران نیست، میتواند آن را حذف نماید.


مشکلات مربوط به ارسال آثار

 1. توجه داشته باشید ارسال آثار چه داخل و چه خارج از ایران شامل گذر از درگاه های مختلف امنیتی و همین طور بازرسی های پیاپی افرادی بدون تخصص هنری خواهد بود، حتی برای پست داخل کشور هم باید مشکلات ناشی از خرابی و خسارت دیده شوند، هر چند که تمام شرکت های هواپیمایی و پستی از بسته بندی های خودشان استفاده می کنند، اما آسیب بار یک امر اجتناب ناپذیر است، هر چقدر سعی بر دوری از این مسائل داشته باشیم، باز هم ممکن است به دلیل تعدد دفعات خروج و ورود اثر، تغییر در قاب اثر، تغییر در نوع نصب اثر، شرایط مختلف گالری های برگزار کننده و غیره، آثار مورد آسیب قرار گیرند، با توجه به فاصله زیاد گالری های خارج از ایران و حمل و نقل به صورت رول شده که در توضیحات فراخوان نیز به آن اشاره شده است، هنرمند باید این موارد را در نظر گرفته و در صورت عدم تمایل به ارسال اثر و پذیرش ریسک این خرابی ها که البته بسیار کم اتفاق می افتند از ادامه روند با جشواره انصراف دهد، البته گواهی جشنواره هنر ایران به هنرمند اهدا خواهد شد و مطابق این گواهی و شرایط جشنواره حضور در گالری ها به عنوان رزومه مورد تایید خواهد بود.
 2. توجه داشته باشید که بیمه نامه های داخل کشور در مورد یک اثر هنری بسیار ضعیف عمل می کنند و متاسفانه باید تابع شرایط کنونی باشیم، همین طور در مورد ارسال با هواپیما نیاز است به مواردی همچون نداشتن قاب سنگین و بزرگ، نداشتن شیشه و یا هر مورد شکستنی نیز دقت شود. در بسیاری از پرواز های طولانی با ارتفاع پرواز بالا به دلیل ایجاد تراکم و فشار هوای بالا در کابین حمل بار، امکان ارسال شیشه وجود ندارد.
 3. آثار به صورت رول ارسال می شوند و این بدان معناست که اگر اثری قابلیت رول شدن به هر دلیل مانند زیرسازی با نوع رنگ خاصی که ترک می خورد، یا استفاده از مدیوم خاصی که پیش از ارسال در نظر گرفته نشده اند باید در نظر گرفته شوند. توجه داشته باشید آثاری که رنگ از خود بجای می گذارند نیز ممکن است در رول شدن آسیب ببینند.
 4. هنرمند برای ارسال اثر به دبیرخانه یا گالری های نمایش دهنده، همین طور تحویل و بازپس گیری اثر تنها 10 روز فرصت دارد، در صورتی که در این مدت اقدام به عمل نیاورد، جشنواره هنر ایران و گالری های نمایش دهنده مسئولیتی در قبال این موضوع نخواهند داشت چرا که شرایط انبار و نگهداری از آثار هنری شامل هزینه هاییست که باید توسط هنرمند پرداخت شود، بنابراین پیشنهاد می شود حتی در صورتی که ساکن شهر دیگری هستید یا به هر علتی امکان حضور ندارید، حتما مراتب را به جشنواره اطلاع دهید و با معرفی فرد یا آدرس مورد اعتماد خود، اثر مربوطه را در زمان مقرر تحویل بگیرید، تمامی گالری ها با برنامه ریزی سالانه فعالیت می کنند و امکان نگهداری از آثار را بدون دریافت وجوه مربوطه ندارند.

شرایط خسارت هواپیمایی

مطابق آیین نامه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و براساس قوانین بین المللی در مورد خسارت ناشی از حمل بار و یا بسته بندی و غیره، شرایط بر اساس زیر است:

 قراردادن هرگونه اشیاء ارزشمند از قبیل ؛ طلا و جواهر ،رایانه دستی، گوشی همراه، دوربین عکاسی، مدارک مهم و…. ،همچنین وجوه نقد و دارو و مواد فاسد شدنی در بسته ها و جامه دانی که تسلیم شرکت حمل کننده می گردد ممنوع بوده و هیچگونه ادعایی در ارتباط با موضوعات مزبور قابلیت استماع نداشته و شرکت حمل کننده فاقد هرگونه مسئولیتی نسبت به آن خواهد بود. بدیهی است مسئولیت شرکت حمل کننده نسبت به بسته/جامه دان پذیرش شده، حسب قوانین و مقررات موضوعه صرفاٌ محدود به فقدان، آسیب و یا کاهش وزن بسته/جامه دان خسارت دیده خواهد بود.

اگر چه شرکت حمل کننده نهایت تلاش خود را جهت تامین صندلی در ازای هر رزرواسیون تایید شده بعمل می آورد، لیکن این امر تضمین قطعی برای صندلی خالی تلقی نمی گردد و در صورت عدم امکان پذیرش مسافر در فرجه های زمانی تعیین شده، علیرغم داشتن جای تایید شده ،به دلیل نبود ظرفیت و صندلی خالی هواپیما، نحوه جبران خسارت براساس مقررات و رویه های اجرایی حاکم بر شرکت حمل کننده می باشد که جزئیات آن در دفتر شرکت هواپیمایی موجود است.

اطلاعات تکمیل تر در لینک زیر موجود است:

https://ebooking.iranair.com/Rules/Passenger

اعلام نتایج

اعلام نتایج برگزیدگان از طریق ایمیلی که در فرم ثبت نام نوشته‌اند، به ایشان اعلام می‌گردد. به همین سبب لازم است تا شرکت کنندگان یک ایمیل معتبر در فرم ثبت نام ارائه کرده و از هرزنامه نبودن نشانی hello@artfestivals.ir  اطمینان حاصل نمایند.

ضمنا اخبار و اطلاعیه ها از طریق وب سایت و یا کانال رسمی جشنواره قابل دسترسی خواهند بود

ثبت نام در جشنواره هنر ایران

 1. مطالعه کامل و دقیق فراخوان
 2. ورود به بخش راهنما برای اطلاع از نحوه نحوه ثبت نام
 3. ثبت نام در سایت جشنواره
 4. واریز هزینه ثبت نام
 5. بارگذاری تصویر آثار به همراه مشخصات
 6. دریافت لینک اشتراک گذاری آثار یا مراجعه به ربات رای گیری
 • وبسایت جشنواره هنر ایران به گونه‌ای طراحی شده است که به طور خودکار از ثبت نام های تکراری جلوگیری می‌کند.

هزینه های جاری جشنواره: هزینه دریافتی از شرکت کنندگان ۷۰،۰۰۰ تومان به ازای هر رشته است که در هر گروه امکان بارگذاری ۳ اثر وجود دارد. بدیهی است چنانچه فردی در هر دو رشته ی نقاشی و عکاسی شرکت کند می بایست دو بار مبلغ هزینه را پرداخت نماید.

جوایز

جوایز در طی یک مراسم رسمی با حضور هنرمندان مطرح، گالری‌داران، مجموعه‌داران و متولیان هنر ایران در سالن مراسم های تشریفاتی پژوهشکده فرهنگ و هنر به برگزیدگان اهدا خواهد شد:

 • سه تندیس جشنواره هنر ایران ویژه برگزیدگان اول تا سوم هیات داوران در رشته نقاشی
 • معرفی به انجمن هنرمندان نقاش ایران
 • هفت لوح تقدیر جشنواره هنر ایران ویژه برگزیدگان چهارم تا دهم هیات داوران در رشته نقاشی
 • پنج لوح تقدیر جشنواره هنر ایران ویژه برگزیده اول تا سوم رای گیری مردمی در رشته نقاشی

مجموع برگزیده های این دوره

 • تعداد برگزیدگان مردمی در رشته نقاشی ۳ نفر و برگزیدگان داوری ۱۰ نفر خواهد بود

نمایش آثار برگزیده

پنج اثر برگزیده در بخش مردمی و همین طور ده اثر برگزیده در بخش داوری از هر رشته، در گالری علیها تهران و سپس خانه فرهنگ پاریس به نمایش در خواهند آمد.

همچنین سی اثر برگزیده به طور همیشگی در نگارخانه مجازی وبسایت جشنواره هنر ایران باقی مانده و برای گالری‌های مهم و جوامع تخصصی هنرهای تجسمی معرفی خواهند شد. ضمن آن‌که وبسایت های هنرگردی، آرتیبیشن و آرت پیپل به پروموت کردن سی هنرمند برگزیده خواهند پرداخت.

تیم جشنواره

نام مسئول سمت در جشنواره هنر ایران
علیرضا محمدشاه دبیر اجرایی
کسرا علیها مدیر هنری
سعید فلاح فر ناظر جشنواره
نسرین برکت مشاور هنری
سپیده اکبری روابط عمومی و بولتن خبری جشنواره
شایان شعبان مدیر فرهنگی جشنواره
سعید موزرمی سرپرست تیم فناوری های دیجیتال
پیام صفایی سرپرست گروه تصویربرداری
آرمین تقوی زاد موشن گرافیک
رسانه هنرگردی حامی رسانه‌ای پلاتینیوم
گروه شاریوت وب سایت

مراجع رسمی اخبار و اطلاعات جشنواره

صرف نظر از وجود شبکه های اجتماعی مختلف و همین طور رسانه های مختلف که با جشنواره هنر ایران همکاری می کنند، شرکت کنندگان و بازدید کنندگان باید توجه داشته باشند که تنها مرجع رسمی این مجموعه وب سایت هست و موارد دیگر صرفا جنبه اطلاع رسانی و همین طور تبلیغات دارند.

لازم است هر فرد برای دریافت اطلاعات صحیح به نشانی وب سایت رسمی مراجعه کند و جشنواره در مورد اخبار و یا رویدادهایی که در شبکه های اجتماعی پخش خواهند شد مسئولیتی ندارد. بخش هایی مانند بولتن خبری و همین طور راهنما های وب سایت برای این منظور ساخته شده اند.

اخبار و اطلاعیه های مهم مانند زمان سرویس سایت

برخی از این اخبار مانند زمان های قطعی وب سایت برای شرکت کنندگان مهم و ضروری هستند، چون در طی برگزاری رویداد ممکن از ساعت های کوتاهی سایت جشنواره و یا ربات امتیاز گیری آن جهت بک آپ گیری و یا سرویس های متداول فنی قطع شود که بر اساس زمان بندی و برنامه ریزی از پیش تعیین شده است، بدیهیست که در این زمان فعالیت های وابسته به جشنواره در دیتابیس ذخیره نمی شوند و قابل شمارش و ارجاع نیستند.

شبکه های اجتماعی جشنواره

جشنواره هنر ایران جهت اطلاع رسانی و کاربری تبلیغاتی از یک کانال تلگرام و همین طور یک صفحه اینستاگرام هم کمک میگیرد که هر دو در آدرس های زیر قابل دسترسی هستند

https://www.instagram.com/iranartfestivals/

https://t.me/iranartfestivals

تماس

نشانی دبیرخانه: تهران، خیابان دکتر شریعتی، نرسیده به میدان قدس، کوچه ماهروزاده، کوچه رمضانیان، ابتدای کوچه احمدی مقدم (ایزد سابق)، شماره 31، طبقه اول

تلفن: ۳۳۳۲۷۶۰۹-۰۲۱

پشتیبانی فنی: ۰۹۳۸۶۱۸۳۰۰۹

کد پستی: ۱۳۴۱۹۴۳۷۷۵

ساعات تماس: از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۲ الی ۱۷

ایمیل: hello@artfestivals.ir

نشانی وبسایت رسمی: www.artfestivals.ir

در طول مدت برگزاری جشنواره برخی تصاویر به یادگار باقی ماندند

ضمن احترام به عکاسان و خبرنگاران پر تلاش و در خطر این جامعه، و تشکر از پوشش جشنواره هنر ایران

یک نمونه مصاحبه با شبکه شش تلویزیون

تیزر جشنواره هنر ایران

نصب پوستر جشنواره هنر ایران در مترو

در طول برگزاری جشنواره هنر ایران ادارات دولتی مانند وزارت امور خارجه، سازمان تبلیغات اسلامی، گمرک جمهوری اسلامی ایران، هواپیمایی ایران ایر و همین طور متروی تهران به ما کمک و مشاوره داده اند که از آنها متشکریم، چند نمونه پوستر های نصب شده در ایستگاه های متروی تهران، از جشنواره هنر ایران را مشاهده می کنید

کلیه حقوق مادی و معنوی برای جشنواره هنر ایران محفوظ و ثبت شده می باشد || طراحی و پشتیبانی سایت توسط شاریوت

Log in with your credentials

Forgot your details?