جشنواره هنر ایران

جشنواره هنر ایران رویدادی تخصصی در زمینه هنرهای تجسمی بوده و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. این جشنواره به عنوان محل مناسبی برای یافتن نخبگان هنری و معرفی پتانسیل های فرهنگی هنری کشور عمل کرده و برگزیدگان آن به جوامع هنری داخل و خارج ایران معرفی می‌شوند.

همیشه رسم بر این بوده است که داوران از بین پیشکسوتان هنر و استادان مختلف انتخاب شوند اما واقعیت این است که انتخاب داوران از میان گالری داران برجسته کشور یا برگزار کنندگان رویداد های هنری، موقعیت بهتری را برای هنرمندان به همراه خواهد داشت، چه بسا در دوره قبل بسیاری از هنرمندان تازه کار و بی نشان برای اولین بار بعد از اختتامیه این رویداد در موزه هنرهای معاصر تهران فرصت دیده شدن در گروه های فعال هنری و مجموعه داران را پیدا کردند و این اولین هدف جشنواره هنر ایران است. همین طور دیده شدن آثار توسط بیش از دویست هزار نفر رای دهنده نشان خوبی بود از روند صحیح انتخاب مردمی و جذب علاقه و نفوذپذیری این رویداد در دل جامعه ای که حتی اگر هیچگاه آثار هنری را دنبال نمی کردند برای انتخاب و رای دادن به فرد مورد نظر خود با آثار هنرهای تجسمی نسل امروز آشنا شدند.

روند برگزاری

هنرمندان آثاری را در زمینه های نقاشی، عکاسی و آثار ایجاد شده با روش های دیجیتال به صورت آنلاین برای وب سایت جشنواره ارسال می کنند، برای ارسال آثار زمانی در حدود یک ماه در نظر گرفته شده است، سپس این آثار توسط مردم داوری می شوند و با توجه به تعداد رای های هر اثر نفرات برگزیده مردمی انتخاب می شوند، سپس سایت بر روی هنرمندان جهت ارسال آثار بسته خواهد شد و تیم های داوری به صورت مستقل از پنل های خود آثار برگزیده را انتخاب می کنند، آثاری که بالاترین امتیاز را از مجموع امتیاز های داده شده توسط داوران کسب کنند، به عنوان برگزیدگان داوری معرفی خواهند شد.

شرایط شرکت در جشنواره هنر ایران

 • شرکت در نخستین دوره جشنواره هنر ایران برای تمامی هنرمندن نقاش و عکاس ایرانی فارق از سبک و موضوع، آزاد است.
 • اندازه آثار: عرض و طول کل اثر نباید از یک متر تجاوز کرده و همین طور نباید کوچک تر از سی سانتیمتر باشد، این محدودیت به دلیل مشکلات پستی و نمایشی ایجاد شده است.
 • هزینه های چاپ، قاب و ارسال آثار بر عهده هنرمند است.
 • آثار میان رشته ای: منظور از دو رشته نقاشی و عکاسی، کلیه سبک‌ها و میان رشته‌های این دو حوزه اعم از دیجتال و غیر دیجیتال است. در مورد آثار بین رشته‌ای مانند نقاشی خط، تا زمانی که عنصر نقاشی زیر پوشش خط نرفته و کار به عنوان یک اثر خوشنویسی صرف به شمار نرود، در حوزه نقاشی داوری می‌شود.
 • آثاری مانند خوشنویسی صرف، مجسمه، آثاری که بر روی مدیوم هایی خاص مانند استیل، آینه، شیشه، دستبافی و امثال آنها کار شده اند، در این جشنواره به دلیل محدودیت های پستی به خارج از کشور قابل پذیرش نیستند.
 • فروش آثار: هیچ اقدامی در رابطه با فروش مربوط به جشنواره نیست و اگر در هر یک از گالری ها خریداری برای اثر یافت شود قیمت توافقی و بنابر نظر کارشناسان گالری خواهد بود.
 • کپی رایت: اصالت تصاویر آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره بر عهده هنرمند بوده و چنان‌چه خلاف آن اثبات شود، هنرمند مورد نظر از ادامه شرکت در کلیه دوره‌های جشنواره هنر ایران محروم خواهد شد. همین طور اگر این اصالت پس از انتخاب به عنوان برگزیده مورد سوال قرار گیرد مانند رویداد های مهم بزرگ دنیا که مدال ورزشکار پس از اثبات دوپینگ پس گرفته خواهد شد، همه اعتبارات از هنرمند مذکور سلب میگردد.
 • عدم داوری: اگر فرایند ثبت نام و تصاویر ارسالی همخوان با شرایط فراخوان نباشد، امکان شرکت در داوری وجود نخواد داشت.
 • ثبت نام: ثبت نام توسط فرم جشنواره با حروف فارسی برای بخش هایی مانند نام، نام خانوادگی و توضیح اثر انجام شود. استفاده از حروف انگلیسی ممکن است اما پیشنهاد نمی شود.
 • بارگذاری تصاویر: ارسال اثر تنها پس از گذراندن کامل مراحل ثبت نام و پرداخت مبلغ ۵۰ هزار تومان جهت امورجاری جشنواره و مانند هزینه های اجرایی و چاپی امکان پذیر است. هم‌چنین با توجه به امکان وجود اختلال در سامانه آنلاین در روزهای پایانی فراخوان، زودتر برای این امور اقدام نمایید.
 • ارسال آثار برای دبیرخانه: توجه داشته باشید پس از انتخاب به عنوان برگزیده ، اثر نقاشی و عکاسی حتما باید بر روی کانواس با کیفیت، قابل قبول از نظر استاندارد های اروپا پرینت شده و در زمان معین در اختیار جشنواره جهت نمایش در گالری ها قرار گیرد. شرایط برای برگزیدگان کاملا توضیح داده خواهد شد.
 • جشنواره اکیدا هیچ مسئولیت و اقدامی برای درخواست ویزای آرتیست نخواهد داشت.

تقویم جشنواره هنر ایران

 • آغاز ثبت نام و دریافت تصویر آثار: ۲۰ آبان تا ۲۴ آذر
 • داوری هئیت داوران: ۲۵ آذر تا ۳ دی
 • اعلام نتایج: ۵ دی
 • روز اهدای تندیس: ۱۳ دی
 • نمایش آثار نقاشی در گالری علیها: ۱۵ تا ۲۱ دی
 • نمایش آثار عکاسی در گالری علیها: ۲۲ تا ۲۸ دی
 • ارسال آثار به فرانسه: ۳۰ دی تا ۱۸ بهمن
 • نمایش آثار برگزیده در خانه فرهنگ پاریس: ۲۴ بهمن تا ۱۵ اسفند

داوران

آن‌چه که جشنواره هنر ایران را از دیگر جشنواره‌های مشابه متمایز می‌کند، نوع و نگاه خاص داوری در آن است. در اولین دوره جشنواره هنر ایران داوری در دو سطح مردمی و هیات داوران انجام می‌شود. در داوری مردمی که به طور هم‌زمان با بارگذاری آثار صورت می‌گیرد، هر فرد می‌تواند به هر اثر یک رای اختصاص دهد. وبسایت هوشمند جشنواره از ثبت رای افراد تکراری برای یک اثر جلوگیری خواهد کرد و در پایان با شمارش خودکار تعداد رای هر اثر، فرد برگزیده مردمی را معرفی می‌کند.

پنل هیات داوران در جشنواره هنر ایران متشکل از مدیران گالری های مطرح می‌باشد که با توجه به تجریبات خود در زمینه ارزش هنری، نوآوری و اقتصاد هنر به گزینش آثار می‎پردازند.

داوران این دوره نگارخانه هایی هستند که اعلام آمادگی برای فعالیت با هنرمندان جوان کشور کرده اند:

 • گالری سیحون
 • گالری علیها
 • گالری بیست و شش
 • گالری ایده پارسی
 • گالری هپتا

اختلاف

در صورت وجود هرگونه اختلاف در مورد انطباق با شرایط فراخوان، پرداخت هزینه ثبت نام و یا موارد مرتبط با عکس ها (مانند دریافت، پذیرش، انطباق، نتایج کسب شده در داوری و جایزه)، تصمیم برگزارکننده و داوران در مورد پذیرفتن یا رد کردن عکس ها، تصمیم نهایی است. هرگونه تخلف و نقض شرایط فراخوان حتی اگر ناشی از عدم درک صحیح فراخوان نیز باشد، می تواند به مراجع رسمی مختلف گزارش شود و نیز می تواند منجر به حذف عکس های متخلف از این جشنواره و سایر جشنواره ها شود. تصمیم گیری در مورد موارد پیش بینی نشده به عهده برگزارکننده است. شرکت در جشنواره به منزله پذیرش شرایط حشنواره است.

انطباق

اگر برگزارکننده با دلیل قانع کننده تشخیص دهد که عکسی مطابق قوانین و فراخوان جشنواره نیست، می تواند عکس را از جشنواره حذف نماید. عکس ها می بایست در چارچوب قوانین و شرایط شرعی روز ایران باشد.

اعلام نتایج

اعلام نتایج برگزیدگان از طریق ایمیلی که در فرم ثبت نام نوشته‌اند، به ایشان اعلام می‌گردد. به همین سبب لازم است تا شرکت کنندگان یک ایمیل معتبر در فرم ثبت نام ارائه کرده و از هرزنامه نبودن نشانی hello@artfestivals.ir  اطمینان حاصل نمایند.

ضمنا اخبار و اطلاعیه ها از طریق وب سایت و یا کانال رسمی جشنواره قابل دسترسی خواهند بود

ثبت نام در جشنواره هنر ایران

 1. مطالعه کامل و دقیق فراخوان
 2. ورود به بخش راهنما برای اطلاع از نحوه نحوه ثبت نام
 3. ثبت نام در سایت جشنواره
 4. واریز هزینه ثبت نام
 5. بارگذاری تصویر آثار به همراه مشخصات
 6. دریافت لینک اشتراک گذاری آثار یا مراجعه به ربات رای گیری
 • وبسایت جشنواره هنر ایران به گونه‌ای طراحی شده است که به طور خودکار از ثبت نام های تکراری جلوگیری می‌کند.

هزینه های جاری جشنواره: هزینه دریافتی از شرکت کنندگان ۵۰،۰۰۰ تومان به ازای هر رشته است که در هر گروه امکان بارگذاری ۳ اثر وجود دارد. بدیهی است چنانچه فردی در هر دو رشته ی نقاشی و عکاسی شرکت کند می بایست دو بار مبلغ هزینه را پرداخت نماید.

جوایز

جوایز در طی یک مراسم رسمی با حضور هنرمندان مطرح، گالری‌داران، مجموعه‌داران و متولیان هنر ایران در سالن مراسم های تشریفاتی پژوهشکده فرهنگ و هنر به برگزیدگان اهدا خواهد شد:

 • سه تندیس جشنواره هنر ایران ویژه برگزیدگان اول تا سوم هیات داوران در رشته نقاشی
 • سه تندیس جشنواره هنر ایران ویژه برگزیدگان اول تا سوم هیات داوران در رشته عکاسی
 • هفت لوح تقدیر جشنواره هنر ایران ویژه برگزیدگان چهارم تا دهم هیات داوران در رشته نقاشی
 • هفت لوح تقدیر جشنواره هنر ایران ویژه برگزیدگان چهارم تا دهم هیات داوران در رشته عکاسی
 • پنج لوح تقدیر جشنواره هنر ایران ویژه برگزیده اول تا پنجم رای گیری مردمی در رشته نقاشی
 • پنج لوح تقدیر جشنواره هنر ایران ویژه برگزیده اول تا پنجم رای گیری مردمی در رشته عکاسی

مجموع برگزیده های این دوره

 • تعداد برگزیدگان مردمی در رشته نقاشی ۵ نفر و برگزیدگان داوری ۱۰ نفر خواهد بود
 • تعداد برگزیدگان مردمی در رشته عکاسی ۵ نفر و برگزیدگان داوری ۱۰ نفر خواهد بود

نمایش آثار برگزیده

پنج اثر برگزیده در بخش مردمی و همین طور ده اثر برگزیده در بخش داوری از هر رشته، در گالری علیها تهران و سپس خانه فرهنگ پاریس به نمایش در خواهند آمد.

همچنین سی اثر برگزیده به طور همیشگی در نگارخانه مجازی وبسایت جشنواره هنر ایران باقی مانده و برای گالری‌های مهم و جوامع تخصصی هنرهای تجسمی معرفی خواهند شد. ضمن آن‌که وبسایت های هنرگردی، آرتیبیشن و آرت پیپل به پروموت کردن سی هنرمند برگزیده خواهند پرداخت.

تیم جشنواره

نام مسئول سمت در جشنواره هنر ایران
علیرضا محمدشاه دبیر اجرایی
کسرا علیها مدیر هنری
سعید فلاح فر ناظر جشنواره
نسرین برکت مشاور هنری
سپیده اکبری روابط عمومی جشنواره
شایان شعبان روابط فرهنگی جشنواره
سعید موزرمی سرپرست تیم فناوری های دیجیتال
پیام صفایی سرپرست گروه تصویربرداری
آرمین تقوی زاد موشن گرافیک
رسانه هنرگردی حامی رسانه‌ای پلاتینیوم
گروه شاریوت وب سایت

مراجع رسمی اخبار و اطلاعات جشنواره

صرف نظر از وجود شبکه های اجتماعی مختلف و همین طور رسانه های مختلف که با جشنواره هنر ایران همکاری می کنند، شرکت کنندگان و بازدید کنندگان باید توجه داشته باشند که تنها مرجع رسمی این مجموعه وب سایت هست و موارد دیگر صرفا جنبه اطلاع رسانی و همین طور تبلیغات دارند.

لازم است هر فرد برای دریافت اطلاعات صحیح به نشانی وب سایت رسمی مراجعه کند و جشنواره در مورد اخبار و یا رویدادهایی که در شبکه های اجتماعی پخش خواهند شد مسئولیتی ندارد. بخش هایی مانند بولتن خبری و همین طور راهنما های وب سایت برای این منظور ساخته شده اند.

اخبار و اطلاعیه های مهم مانند زمان سرویس سایت

برخی از این اخبار مانند زمان های قطعی وب سایت برای شرکت کنندگان مهم و ضروری هستند، چون در طی برگزاری رویداد ممکن از ساعت های کوتاهی سایت جشنواره و یا ربات امتیاز گیری آن جهت بک آپ گیری و یا سرویس های متداول فنی قطع شود که بر اساس زمان بندی و برنامه ریزی از پیش تعیین شده است، بدیهیست که در این زمان فعالیت های وابسته به جشنواره در دیتابیس ذخیره نمی شوند و قابل شمارش و ارجاع نیستند.

شبکه های اجتماعی جشنواره

جشنواره هنر ایران جهت اطلاع رسانی و کاربری تبلیغاتی از یک کانال تلگرام و همین طور یک صفحه اینستاگرام هم کمک میگیرد که هر دو در آدرس های زیر قابل دسترسی هستند

https://www.instagram.com/iranartfestivals/

https://t.me/iranartfestivals

تماس

نشانی دبیرخانه: تهران، خیابان آزادی، روبروی دانشگاه شریف، پلاک ۴۴۶، واحد ۵

تلفن: ۶۶۰۹۸۴۴۱-۰۲۱

پشتیبانی فنی: ۰۹۱۲۲۳۷۲۱۴۰

کد پستی: ۱۳۴۱۹۴۳۷۷۵

ساعات تماس: از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۲ الی ۱۷

ایمیل: hello@artfestivals.ir

نشانی وبسایت رسمی: www.artfestivals.ir

کلیه حقوق متعلق به جشنواره هنر ایران است | طراحی و پشتیبانی از شاریوت

Log in with your credentials

مشخصات خود را فراموش کرده‌اید؟